Dziś napiszę o Tutanchamonie i myślę, że wiele rzeczy Was zaskoczy.
Był to władca sławnej XVIII dynastii a jego panowanie przypadło na bardzo trudny dla Egiptu okres. Otóż młody Tutanchaton(to nie błąd, tak na początku się nazywał młody król) był synem Echnatona- faraona heretyka chcącego wprowadzić wiarę w jednego boga-Atona. Całe społeczeństwo egipskie było bardzo niezadowolone z tej reformy. Echnaton zostawił więc kraj w bardzo złym stanie- Egipt był rozbity, osłabiony i podzielony. Po śmierci ojca Tutanchatona od razu powrócono do wiary w wielu bogów.
Jednak młody wówczas faraon stanął przed nie lada wyzwaniem, w dodatku w momencie objęcia tronu miał zaledwie 10 lat i małe prawo do tronu. Jako syn Echnatona i jego drugorzędnej małżonki nie miał realnych praw do władzy, dlatego też (w wieku dwunastu lat) musiał poślubić księżniczkę Anchesenaton, swoją przyrodnią siostrę, córkę Echnatona i jego głównej małżonki, królowej Nefertiti. Toteż szybko ożeniono go z jego przyrodnią siostrą Achnesenaton. Młody faraon był prawdopodobnie tylko narzędziem do trzymania władzy przez wezyra-niejakiego Aj. To on posiadał faktyczną władzę w czasie panowania Tutanchamona.
Po odrzuceniu wiary w Atona młode małżeństwo zmieniło imiona:
Tutanchaton-Tutanchamon
Achnesenaton-Achesenamon
Tutanchamon zmarł nagle. Wiadomo tylko, że zaniedbał posiadłości egipskie w Syrii, Palestynie i Fenicji. Wykorzeniał także nieudaną formę religijną swojego ojca. Tak właściwie jego panowanie było sterowane przez najbliższych kapłanów i doradców.
Po jego śmierci władzę przejął w kraju Aj, a po nim generał Horemhab. Byli to dwaj ostatni faraonowie tej dynastii, a także doradcy Tutanchamona.
Ostatnie badania pozwoliły ustalić, że związki kazirodcze przyczyniły się do lichego stanu zdrowia młodego króla, jak i jego deformacji, których nie ukazywano w malowidłach. Prawdopodobnie miał "dziewczęce biodra, wystające zęby i szpotawą stopę – tak wykazała wirtualna autopsja najsłynniejszej mumii na świecie. Stworzony przez naukowców trójwymiarowy model ciała faraona to efekt wnikliwej analizy genetycznej i skanów wykonanych za pomocą tomografii komputerowej."
Faraon był także niezwykle mocno schorowany. Prawdopodobnie dokuczała mu malaria. W XVIII dynastii często widać u władców cechy kobiece. Było to spowodowane licznymi deformacjami, których źródłem było-kazirodztwo.
Z tych informacji można wnioskować, że wizerunki faraonów były bardzo mocno idealizowane:
Zauważcie, że laska jest po stronie zdrowej nogi- to nie błąd, taki zabieg pozwala na lepsze odciążenie chorej nogi!
Zauważyłem także coś na skrzyni z grobowca Tutanchamona....Spójrzcie co trzyma w ręce...jednak nie zatuszowano zupełnie jego przywar fizycznych....
Obecnie uważa się, że tydzień przed śmiercią na malarię złamał nogę. Nie miał jej szpotawej lecz z taką go pochowano na skutek urazu. Potężne złamanie przyczyniło się do ciężkiego przebiegu malarii.
OdpowiedzUsuńSama podatność na urazy i ciężki przebieg chorób oczywiście wynikała z wątłego zdrowia wynikającego z silnego inbredu wywołanego kazirodztwem.