poniedziałek, 29 grudnia 2014

#3 Trudne początki - Egipt przed faraonami cz.2

Witam,

dziś kontynuacja starego wpisu o początkach starożytnego Egiptu.

Okres Predynastyczny rozpoczyna się wraz z IV tysiącleciem p.n.e., gdy w Górnym Egipcie wykształciła się kultura nakadyjska. Nazwana została od wsi Nakada w której w 1894 r. William Matthew Flinders Petrie odkrył wielkie prahistoryczne cmentarzysko. Nie ma wątpliwości, iż kultura nakadyjska to bezpośrednie preludium do starożytnego Egiptu jaki znamy. Wtedy powstały pierwsze hieroglify, zostały nakreślone ogólne zasady obrządku religijnego.


W tej własnie kulturze wykształciły się zaczątki społeczeństwa, zarówno mieszkańców Górnego i Środkowego Egiptu, jak i badaryjczyków opisanych w poprzednim wpisie. Społeczeństwa te wciąż utrzymywały się głownie z roli i hodowli czyli bogactw darowanych przez Nil. Kultura nakadyjska wykazywała już silne zainteresowanie rzemiosłem: powstają pierwsze hieroglify, palety do rozcierania kosmetyków, wyroby z miedzi, kości zwierząt.





Podejmowano pierwsze próby mumifikacji- z tego wynika, że już wtedy wykształciła się podobna filozofia życia i śmierci co w późniejszych czasach. Zmarłych chowano w pozycji embrionalnej razem z przydatnymi przedmiotami użytku codziennego.



Wiadomo, że kultura ta była kontynuowana bezpośrednio aż do II dynastii, a jej wpływy wyznaczyły tor za którym podążał Egipt. Już wtedy widać było pierwsze przedstawienia Czerwonej Korony -symbolu władzy w Dolnym Egipcie. Nikt nie spisał relacji dziejów politycznych Egiptu w tamtym czasie, zwanym Predynastycznym. Mimo jedności kulturowej w całym kraju nie można było mówić jeszcze o państwie egipskim. Wyróżniano w tedy dwa miasta o największym znaczeniu: Nechen oraz Abdżu. Według wierzeń egipskich w Nechenie znajdowała się siedziba boga Horusa, patrona faraonów i ich władzy. W Abdżu, w grobie U-j pochowano władcę panującego około 150 lat przed początkiem I dynastii. Znaleziono tam liczne przedmioty pochodzące z Palestyny, zatem już wtedy musiał się wykształcić handel między tymi krainami. Niektóre z napisów niemal na pewno odnoszą się do posiadłości położonych w Delcie Nilu. Właśnie wtedy doszło do wykształcenia pisma, związanego z potrzebami rozwijającej się administracji - poborem podatków i prowadzeniem budżetu państwa.

Nie znamy imion pierwszych władców, wiadomo tylko, że było ich co najmniej kilku i nie było jeszcze tego jednego, który rządziłby wszystkimi. Narmer, który uważany jest za założyciela I dynastii najprawdopodobniej zjednoczył cały Egipt. Co do tego istnieją wątpliwości, bo nie wiadomo czy Narmer i Menes to jeden człowiek czy dwaj oddzielni władcy. Ja przyjmuję, że to jeden władca. Zjednoczenie Egiptu jest ukazane na przepięknej palecie zwanej "paletą Narmera".



Następnym razem dokończymy już opowieść o Predynastycznych dziejach Egiptu i wkroczymy w historyczną epokę panowania faraonów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz