Święte litery to oddzielna tematyka w moim blogu, chciałbym dać możliwość czytelnikom poznania pisma i języka starożytnych Egipcjan. Według mnie jest to coś fascynującego czytać coś, co napisano 4 tys. lat temu przez inną cywilizację. Chciałbym to umożliwić innym.
Odmiana jaką chcę się zająć to klasyczny hieroglificzny język średnioegipski. Uniwersalny- większość tekstów powstała właśnie w tym języku.
Dla porządku i zaspokojenia ciekawości podaje oś czasu na której zaznaczono poszczególne etapy rozwoju języka egipskiego:
Ale teraz zajmiemy się już pismem średnioegipskim. Znaki hieroglificzne mają w znacznej mierze "ikoniczny", czyli "obrazkowy" charakter. Co prawda niektóre są wizerunkami przedmiotów czy obiektów, które dziś trudno rozpoznać, ale większość z nich to wyrażenia łatwo rozpoznawalne np. ręka-siła, słońce-dzień itd.
Jednak nie dajcie się zmylić. Pismo to nie jest rodzajem prymitywnego pisma obrazkowego. Wprost przeciwnie, jest to niezwykle złożony, rozbudowany i kompletny system zapisu, zdolny przekazać tego samego rodzaju złożone treści co nasz alfabet, ale w odmienny sposób.
Należałoby zacząć od tego jak zbudowana jest kompozycja w której zapisywano hieroglifami. Niewątpliwie jest to ciekawa sprawa, bo pismo egipskie można czytać na 4 sposoby:
- pionowo- z prawej do lewej,
- pionowo- z lewej do prawej,
- poziomo- z prawej do lewej
- poziomo- z lewej do prawej.
Od razu nasuwa się pytanie: "A więc jak mam czytać/pisać dany tekst?".
Sprawa jest w sumie dość prosta. Tekst czytamy od strony w którą "patrzą" hieroglify. Widać to szczególnie przy znakach, które mają wyraźnie zaznaczony przód i tył-szczególnie przedstawienia zwierząt i ludzi. Znaki grupowano w imaginacyjne kwadraty lub prostokąty, by stworzyć zrównoważoną kompozycję całości i zminimalizować możliwość szpecących pustych przestrzeni. Poniżej zamieszczam rysunek na którym w przejrzysty i przystępny sposób ukazano sposób rozczytywania znaków. Proszę o zapoznanie się z zasadami kolejności czytania dla tych osób, które pragną się zgłębić w temat.
Numerki oznaczają kolejność czytania:
W tym miejscu kończę dzisiejszy wpis. W kolejnym rozpocznę podstawy czyli głoski, pierwsze słowa, podstawy gramatyki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz