wtorek, 11 listopada 2014

#1 Trudne początki - Rolnictwo czyli przetrwać na pustyni

Praktycznie cały obszar Egiptu jest pustynią- o tym wie chyba każdy. Tak samo jak każdy wie, iż cywilizacja ta żyła tylko dzięki łasce bądź niełasce Nilu. 

Na szczęście Nil wylewał zawsze o tej samej porze roku na przełomie czerwca i lipca. To pozwalało na dobre zaplanowanie cyklu siewu i zbiorów, ale przede wszystkim umożliwiało budowę całej sieci kanałów irygacyjnych pozwalających na zamienienie bezwartościowej pustyni w raj dla roślin uprawnych.

Podczas wylewu (czerwiec/lipiec) Nil obficie wylewał nanosząc na ziemię życiodajny muł. Woda nawadniała pola, wzbogacała glebę o sole mineralne przygotowując podkład do dalszej pracy. Gdy pod koniec września woda opadała- do akcji wkraczali rolnicy. Żniwa odbywały się w marcu i kwietniu.




Aby nawadniać glebę podczas suchej pory, Egipcjanie budowali skomplikowane sieci kanałów irygacyjnych. Kanały te pozwalały również na powiększenie terenów zalewanych przez Nil. Kanały musiały być regularnie oczyszczane by nie zatkać się przez muł.

Glebę położoną dalej od brzegu rolnicy spulchniali za pomocą pługa składającego się z lemiesza i dwóch krów. 




Rolnicy zajmowali się także prowadzeniem ogrodów w których rosły warzywa i owoce. Zaś na bagnach utworzonych przez Nil zbierali papirus, orzechy i daktyle.

Zboże było młócone. Następnie zbiory pod kontrolą królewskich urzędników były wysyłane do skarbca lub spichlerza, gdzie były składowane na gorsze czasy lub dla samego władcy.




Starożytni Egipcjanie uprawiali takie rośliny jak:
  • jarzyny;
  • konopie;
  • len;
  • zboże;
  • proso;
  • jęczmień;
  • sałata;
  • drzewa orzechowe.

Jak widać- mimo bardzo trudnego do życia klimatu Egipcjanie(jak i inne ludy starożytne) żyły dzięki wylewom swojej rzeki. Pozwalała ona na zamianę pustyni w miejsce godne życia starożytnego człowieka.

11 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy post :). Dobrze dowiedzieć się czegoś na temat historii rolnictwa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetny, post, bardzo ciekawe rozrysowanie początków i historii rolnictwa. Bardzo łatwo się Ciebie czyta a tekst potrafi zainteresować każdego, wejdzie tu by zapoznać się z jego treścią.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem rolnictwo ogólnie nie należy do łatwych zawodów i trzeba poświęcić mu bardzo dużo swojego czasu. Ja w tym roku mam w zamiarze uprawiać rzepak ozimy https://www.syngenta.pl/uprawy/rzepak/odmiany-nasion lecz muszę jeszcze poczytać o jego odmianach, gdyż nie miałem okazji go mieć na swoim polu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z pewnością takie rolnictw kiedyś mocno różniło się od tego co mamy dziś. Zdarzają się sytuacje jak susza i czytałam https://www.dostudni.pl/ochrona-gleby-w-czasie-suszy,b37.html że ochrona gleby w trakcie suszy jest niezwykle ważna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co by nie było to faktycznie rolnictw również było i nadal jest popularne w krajach afrykańskich. Jak zresztą czytałam to u nas w kraju możliwe jest także rolnictwo cyfrowe. Fajnie o tym napisano w https://kalendarzrolnikow.pl/7868/rolnictwo-cyfrowe-szansa-na-wzrost-efektywnosci-w-rolnictwie i zastanawiam się czy faktycznie można liczyć na wzrosty.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  8. To wszystko jest oczywiście ważne i jako, że ja jestem początkującym rolnikiem to także staram się powoli wszystkiego uczyć. Całkiem niedawno natrafiłem na fajny wpis https://tarnowskie24.pl/20191216259482/septorioza-jak-ja-rozpoznawac-i-zwalczac z którego dowiedziałem się czym jest septorioza i jak mogę ją rozpoznać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nikt nie mówił, że będzie łatwo... Ale w każdym biznesie tak to jest, a im dalej się w niego brnie tym jest nieco łatwiej. Na pewno warto wiedzieć, co wam się może przydać przy takim biznesie. A mianowicie przykładowo jak chodzi o maszyny, to chociażby gdzie pompy rexroth naprawa jest możliwa?

    OdpowiedzUsuń
  10. Myślę, że warto też postawić na różne akcesoria do gospodarstwa. Co powiecie na przykład na propozycje takie jak rozpylacze ceramiczne: https://agroplast.pl/pl/c/Rozpylacze-ceramiczne/77 ? Najlepiej moim zdaniem zamówić je bezpośrednio od producenta.

    OdpowiedzUsuń