czwartek, 13 listopada 2014

#2 Trudne początki - Egipt przed faraonami cz.1

Pierwsi ludzie pojawili się w Egipcie już w dolnym paleolicie, około 400-300 tysięcy lat temu. Znaleziono tam ślady ludów utrzymujących się z łowiectwa. Ludzie ci osiedlali się głownie na terenach Sahary. Tereny te były wtedy mniej nieprzyjazne dla człowieka i dzięki większej wilgotności klimatu umożliwiały egzystencję roślinom i zwierzętom- a więc także ludziom.

Pod koniec środkowego paleolitu (80-70 tys. lat temu) stopniowe osuszanie się klimatu i wysychanie Sahary zmusiło wędrownych myśliwych do opuszczenia tych okolic i przejście bliżej Nilu.

Sytuacja zmieniła się nieco u schyłku paleolitu (21-12 tys. lat temu). W Górnym Egipcie-od Isny po Wadi al-Kabbanijję koło Aswanu- można znaleźć liczne ślady znaczące o łowiectwie,  zbieractwie, a także o rybołóstwie. Wtedy powstawały pierwsze ryty naskalne.



W połowie X tysiąclecia p.n.e. Pustynia Libijska zaludnia się ponownie, kiedy klimat znów staje się wilgotny, a warunki naturalne bardziej sprzyjające. Początkowo ludzie przebywają tam tylko w porach deszczowych, jednak z czasem obserwując dogodne warunki, zaczynają się tam osiedlać na stałe. Okres ten do początków V tysiąclecia p.n.e. nazywamy paleolitem saharyjskim.



Nowi osadnicy prowadzą odmienny tryb życia od poprzedników z paleolitu. Zaczynają udomawiać bydło, będące źródłem żywności i skór.  Używano narzędzi zrobionych z krzemienia. Południową część egipskiej  ziemi zaczęto uprawiać nieco później niż na północy. Około połowy V tysiąclecia p.n.e. w Egipcie  pojawia się kultura badaryjska. Nie wiadomo skąd przybyli jej pionierzy, wiemy natomiast, że w badaryjskiej ceramice i narzędziach zaznaczają się związki z Saharą, ale równie dobrze można wskazać elementy powiązane z Nubią i Sudanem. W kulturze badaryjskiej odnaleziono ślady hodowli owiec i kóz. Znajdziemy też zwyczaje związane z grzebaniem zmarłych. Do grobów wkładano całe wyposażenie domu Egipcjanina: figurki i ozdoby z kości, niekiedy łupkowe palety kosmetyczne, naczynia ceramiczne, zdarzały się nawet wyroby wykonane z miedzi.

Poniższy posążek ukazuje ciekawą tendencję do uwydatniania części intymnych kobiety. Możliwe, że miało mieć to jakąś funkcję religijną lub magiczną. W wczesnej sztuce na całym świecie widać było fascynację kobiecym ciałem



Tu ciekawa strona gdzie zestawiono większość znalezisk kultury badaryjskiej:

http://www.ucl.ac.uk/museums-static/digitalegypt//badari/badarian.html



PS: w następnej części opowieść o Egipcie Predynastycznym, kulturze nakadyjskiej i formowaniu się państwa egipskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz