wtorek, 17 lutego 2015

Okres amarneński cz.1

Na życzenie jednej z czytelniczek napiszę wstęp do burzliwego okresu w historii Egiptu, czasów Atona, pięknej Nefretete, fanatycznego Echnatona, tajemniczego Semenchkare i Ai oraz młodego Tutanchatona(Tutanchamona)- czasów wielkiego kryzysu religijnego i politycznego w państwie egipskim.


Za początek tego okresu przyjmuje się panowanie Amenhotepa IV(później Echnatona), a za koniec- zakończenie dynastii  XVIII. Jednak często mówi się o tym, że już ojciec Echnatona- Amenhotep III przyczynił się do odejścia od klasycznego politeizmu z Amonem na czele. Ojciec Echnatona narzekał już za swojego panowania na zbyt duży wpływ kapłanów Amona na władzę faraona.

Echnaton




Echnaton doszedł do podobnych wniosków co ojciec i gdy stał się na tyle dorosły by objąć samodzielne rządy przystąpił do reform. Niestety reformy, które oprócz polityki i religii objęły gospodarkę okazały się bardzo nieudolne i przepełnione fanatyzmem religijnym.

Fanatyczny faraon wprawdzie kontynuował działalność budowniczą swojego ojca w Al-Karnaku, ale już wtedy szczególną uwagę zwracał na kult tarczy słonecznej. Wkrótce zaczął wznosić świątynie ku czci Atona-boga tarczy słonecznej. Odrzucił jego dotychczasową formę przedstawiania-do tej pory przedstawiany był jako sokół z wielkim dyskiem słonecznym na głowie. Wymyślił natomiast nową formę: górującą nad wszystkim samotną tarczę słoneczną ze skierowanymi w dół promieniami zakończonymi dłońmi(które trzymały znak życia anch, gdy skierowane były ku królewskiej rodzinie). Z początku faraonowi wystarczał fakt iż Aton stanął na czele panteonu bóstw, jednak wkrótce uwielbienie do Atona(wyrażone m.in.: w Hymnie do Atona) przerodziło się w fanatyzm religijny.

Aton


Władca miał ambicję zupełnie przetasować stary obrządek religijny i obalić dotychczasowe tradycje. Rozpoczął usuwanie wizerunków Amona z innych świątyń, niszczenie ich zastępowanie nowymi- poświęconymi Atonowi. Ważnym punktem reformy było przeniesienie stolicy z Teb do Amarny i budowa tam wielkiego kompleksu pałacowego i świątynnego.



Model Amarny w 3D ze strony: http://www.amarna3d.com/

 Bardzo ważną osobą, jeśli nie najważniejszą w życiu króla była jedna z jego żon-Nefretete. Była prawdopodobnie księżniczką mitannijską i została sprowadzona na dwór jeszcze za panowania ojca Echnatona w celu zaślubin z nim. Jednak zanim do tego doszło Amenhotep III zdążył już umrzeć. Istnieje wiele niejasności związanych z Nefretete i wiele teorii, które ciężko potwierdzić. Jednak niewątpliwie była ona najważniejszą osobą po Echnatonie w okresie amarneńskim. Pierwszy raz za jego panowania małżonka króla była przedstawiana w pozach zwycięstwa, oddawania kultu itd. Była ukochaną żoną Echnatona, z którym miała 6 córek: Meritaton, Maketaton, Anchesenpaaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure i Setepenre.

Rodzina królewska


W następniej części dokładnie o przebiegu i skutkach okresu amarneńskiego. Myślę także, że warto żebym napisał o Nefretete oddzielny wpis. Do zobaczenia/przeczytania! ;)

PS: Do strony bloga dodałem po prawej stronie baner do topki stron historycznej. Jeśli podoba Wam się Kemet Duma Faraonów to klikajcie i głosujcie oraz komentujcie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz