niedziela, 22 lutego 2015

Okres amarneński cz. 2

Witam, dziś druga część o okresie amarneńskim, Zacznę od samego początku ze szczegółami.

Echnaton zasiadł na tronie w młodym wieku, jeszcze za życia ojca-Amenhotepa III. Jak już wcześniej napisałem jego początkowa polityka była dość łagodna. Zbudował w Karnaku świątynie ku czci tarczy słonecznej-Atona. Jednak wobec sprzeciwu kapłanów Amona, którzy de facto mieli wielki wpływ na władzę Echnaton rozpoczął agresywną politykę i wiarę w Atona zechciał uczynić kultem państwowym. Miał on zastąpić zupełnie stary panteon bogów i zostać jedynym bogiem.



Faraon kazał usuwać napisy z imieniem Amona oraz burzyć jego świątynie. W ten sposób kraj Kem, który znajdował się w dobrej kondycji został naruszony. Mocno naruszony. Wkrótce w piątym roku panowania Echnaton przeniósł stolicę do nowo budowanego Achetaton(dzisiejsze Tell-al-Amarna) i  stworzył tam niejako oazę spokoju dla swojej rodziny i swojego dworu oraz dla samego Atona. Niestety z niewiadomych przyczyn władca przestał dbać o ziemie na terenie Syrii. Sąsiedzi wykorzystali sytuacje kryzysu Egiptu i podbijali odległe ziemie imperium Kem. Niestety Echnaton nie przysyłał pomocy na tereny zagrożone. Prawdopodobnie uważał, iż nowa wiara którą tworzy "zarazi" inne ludy i pozwoli na nowo im się przyłączyć. Duże znaczenie w jego polityce miało wysunięcie Nefertiti i Aj do roli doradców, mimo że nie wiemy na ile słuchał ich rad.

Sztuczna i szokowo wprowadzona religia nie przyjęła się w społeczeństwie. Bez sensowne ruchy polityczne i gospodarcze wprowadziły zamęt i chaos w państwie. Oddalone ziemie imperium Kemet były plądrowane i zajmowane, podczas gdy Echnaton doprowadzał kraj na skraj zapaści. Odsunął od władzy kapłanów Amona i próbował zniszczyć jego kult. Umierając w 18 roku panowania zostawił rozbity i zaniedbany kraj. Nefertiti znika z historii w tajemniczych okolicznościach, a władzę przejmuje jeszcze bardziej tajemniczy Semenchkare, który wg. niektórych teorii to sama Nefretete. Szybko następuję powrót do dawnych tradycji i kultu wielu bogów na czele Amona. Świątynie Atona zostają zniszczone, a Achetaton porzucone. Po krótkich rządach Semenchkare na tron wstępuje młody Tutanchaton(później Tutanchamon), którego rządy będą sterowane przez generała Horemheba i Aj. Po śmierci Tutanchamona Rządzą kolejno Aj i Horemheb. Przywracają oni witalność Egiptu po reformach Echnatona. Śmierć Horemheba i koniec XVIII to koniec okresu amarneńskiego.

Proponuje czytelnikom pisanie w komentarzach jakie tematy i zagadnienia poruszyć w moich wpisach. Będę wtedy wiedział jaki temat poruszyć. Zamykam tym wpisem okres amarneński. Teraz planuje dokończyć wątek o początkach Egiptu, a później zobaczymy :). Dziękuję za czytanie.




4 komentarze:

  1. Ciekawiłby mnie wpis z obalaniem mitów na temat starożytnego Egiptu. To by mógł być przy okazji popularny post.

    Na przykład kwestia niewolników - wszystkim kojarzy się to z ludźmi pracującymi w ciężkich warunkach, popędzanych biczami; tymczasem była to kasta która miała swoje prawa, mieszkania, stały przydział jadła itd. Albo prostytucja świątynna która była w pewnym stopniu zrytualizowana. Takie rzeczy.

    ps. bardziej dbaj o język, wpadły mi w oko takie kwiatki jak "bez sensowne" zamiast "bezsensowne".

    OdpowiedzUsuń
  2. Też myślałem o takim wpisie, albo takim w stylu ciekawostek, ale takich naprawdę rzadkich(właśnie prostytucja, albo seksualność, która była w Egipcie na porządku dziennym). Dziękuje bardzo za komentarz. Będe bardziej zwracał uwagę na to co pisze. Właśnie przygotowuje wpis wracający do tematu samych początków Egiptu. Chce wyczerpać temat :). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej, takie ciekawostki byłyby całkiem ok. Dobrze się to czyta:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wziąłem pod uwagę Wasze sugestie i dodałem coś ciekawszego od zwykłej książkowej historii.

    OdpowiedzUsuń